بازرسی پل ها

بازرسی سازه های فنی راه آهن

تمامی سازه های های فنی راه آهن از جمله پل های راه آهن در طول عمر بهره برداری باید مورد بازدید هاو بازرسی های دوره ای قرار گیرند تا اگر دچار اشکال و خرابی شده اند قبل از گسترش خرابی که منجر به آسیب به سایر اجزا یا حتی تخریب کلی سازه و ایجاد سانحه شود مورد بازدید و بازرسی قرار می گیرند. که برای بازرسی هر جز از خط و سازه های فنی راه آهن دستورالعملی وجود دارد.

بازرسی پل ها در راه آهن

پل ها به عنوان یکی از اساسی ترین سازه های راه آهن مطرح می باشند. پل ها معمولا قسمت زیادی از هزینه احداث خطوط جدید را به خود اختصاص می دهند. از طرف دیگر با وجود محدودیت های هندسی راه آهن معمولا پل ها قسمت های بیشتری از مسیر را در مقایسه با جاده در بر می گیرند. از طرف دیگر معمولا پل های عظیمی جهت احداث خطوط مورد استفاده قرار می گیرد.

شرایط خاص پل ها در راه آهن

از طرف دیگر پل ها شرایط خاصی در راه آهن دارند. یکی اینکه عبور قطار از روی پل های راه آهن باعث ایجاد بار های دینامیکی و ارتعاشات در پل ها می گردد. این نوع از بارگذاری موجب می شود تا خرابی ها سریع تر گسترش پیدا کنند.

از سوی دیگر عموما پل های راه آهن در محل هایی احداث می شوند که دسترسی به آنها به جز از طریق خط آهن ممکن نباشد. پس باید جهت بازرسی آنها صرفا از خط آهن استفاده نمود.

از طرف دیگر با توجه به صعب العبور بودن و سخت بودن دسترسی به پل ها در مناطق کوهستانی پل ها از نقاط استراتزیک مسیر به شما می روند.

از طرف دیگر به نوعی سازه های فنی در تامین ایمنی مسیر و تامین سرعت مناسب بلاک نقش ایفا می کنند.

ویدئو های زیر ماشین آلات خاصی را که به منظور بازرسی پل ها مورد است استفاده قرار می گیرند را نشان می دهد و به معرفی ویژگی های آنها می پردازد.

 

.
.
.
.
.
.
.

بازدید: ۵۱

1 نظر برای “بازرسی پل ها

  1. نوشته اشاره شده: بارگذاری پل های راه آهن، نشریه۱۳۹ و فیش های UIC - جستاری در مهندسی راه آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *