پوشش رادیویی در محدوده تونل های راه آهن

یکی از موارد و مشکلات موجود در سیستم های ارتباطی راه آهن ، عدم وجود پوشش رادیویی مناسب در محدوده تونل ها و ترانشه ها می باشد . وجود ارتفاعات بلند مرتبه در محل تونل ها باعث اختلال در دریافت سیگنال مناسب رادیویی از BTS نصب شده در محل ایستگاه می گردد . از طرفی امکان نصب BTS در محل این تونل ها به دلیل نیاز به زیرساخت های مختلف از جمله سیستم SDH ، سیستم برق ، سیستم تهویه و ….وجود نخواهد داشت .لذا راهکارهای دیگری به شرح ذیل جهت ایجاد پوشش رادیویی در محدوده تونل ها و ترانشه ها به کار برده می شود.

الف) استفاده از تکنولوژی BDA
Bi Directional Amplifier

این تجهیزات سیگنال رادیویی را از محیط توسط آنتن خود دریافت نموده و پس از تقویت سیگنال اقدام به باز انتشار آن در محل می نمایند . مزیت این تجهیز عدم نیاز به Backbone مانند فیبر نوری و سایر متعلقات آن می باشد . به همین علت ضرورت در نصب و راه اندازی را به همراه خواهد داشت . شایان ذکر می باشد ، مسئله مهم در خصوص کارکرد صحیح این تجهیزات دریافت سیگنال با سطح توان مناسب در قسمت گیرندگی آن می باشد تا بتواند با حداکثر توان خروجی اقدام به باز انتشار سیگنال از طریق آنتن یا کابل نشتی نماید .

ب) استفاده از تکنولوژی ROF

Radio Over Fiber

این نوع تکرار کننده ها نیاز به ساختاری جهت Backbone خود دارند که بتواند سیگنال رادیویی را به وسیله Master نوری (FMU) از Base Station دریافت نموده ، به سیگنال نوری تبدیل و سپس از طریق فیبرنوری تا فاصله حداکثر ۲۰ کیلومتر به دهانه تونل ها منتقل و به وسیله تکرار کننده نوری (FRU)مجددا به سیگنال رادیویی تبدیل و از طریق آنتن یا کابل نشتی به در محل انتشار نمایند . به دلیل استفاده از ساختار Backbone می توان مطمئن بود که بر خلاف روش اول به صورت ۱۰۰ درصد سیگنال با سطح توان مناسبی به دهانه تونل تحویل داده خواهد شد . که این امر موجب اطمینان بالای شبکه هایی خواهد بود که از این روش ، عمل تکرار کنندگی را انجام میدهند . لاکن هزینه و زمان نصب و راه اندازی این تجهیزات به مراتب بالا تر از روش اول خواهد بود .

بازدید: ۵۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *