چرا راه آهن؟

راه آهن در ابتدای پیدایش در قرن نوزدهم، باعث پیشرفتی شگرف در حمل و نقل شد و یکی از پایه های انقلاب صنعتی شد. که این امکان را برای صنایع فراهم می کرد که حجم بالای کالا را با هزینه کم به نقاط دوردست ارسال کنند و بازار های بزرگتری را در اختیار بگیرند.

راه آهن به واقع مهمترین وسیله حمل و نقل در اقتصاد هر کشوری است که می تواند اقتصادی ترین نتیجه را با توجه به سرعت توان حمل بالا و مصرف اندک انرژی به بار آورد.

راه آهن به طور متوسط پنج برابر انرژی کمتر نسبت به حمل و نقل جاده ای مصرف می کند. توجه به اثرات مخرب گازهای گلخانه ای و مشکلات محیطی ناشی از انتشار این آلاینده ها و همچنین تجدید ناپذیری سوخت های فسیلی، کاهش استفاده از این منبع انرژی حائز اهمیت ویژه ای است..

راه آهن به عنوان یک مکانیسم بسیار کارآمد در زمینه حمل و نقل درون شهری و برون شهری در کشورهای توسعه یافته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه شناخته و از آن استفاده می شود. اصولا قطارها با توجه به عدم ایجاد آلودگی هوایی و صوتی، دوستدار محیط زیست نیز هستند که با افزایش سرعت سفر، مطلوبیت بیشتری برای مسافران داشته و خواهند داشت. از این رو می توان از قطارها به عنوان گزینه ای بسیار مناسب در توسعه ی پایدار نام برد.

درجهان امروز، حمل و نقل ریلی از جمله بخش های زیربنایی اقتصاد است که فرآیند توسعه اقتصادی را تحت تاثیر قرارداده و اساس مبادلات بازرگانی و کلید توسعه اقتصادی و اجتماعی است.برخی متخصصان حمل و نقل براین باورند که بین کارآیی در بخش حمل و نقل و کارآیی عمومی اقتصاد و رشد اقتصادی، رابطه ای مستقیم وجود دارد و حمل و نقل را واسطه میان فعالیت های کشاورزی، صنعتی، بازرگانی و خدماتی در سطح ملی و بین المللی می دانند.

به اعتقاد بسیاری از اقتصاددانان بین المللی، مطالعات انجام شده در سطح کلان اقتصادی برخی کشورها نشان می دهد که سرمایه گذاری در حمل ونقل ریلی موجب افزایش رشد اقتصادی این کشورها شده و با افزودن بر بازدهی اجتماعی در سرمایه گذاری های خصوصی موجبات سرمایه گذاری درزیرساخت های حمل و نقل را فراهم آورده است.

با بالا بودن آمار تصادفات رانندگی قسمت اعظمی از سرمایه های اقتصادی و اجتماعی کشور از بین می رود که می توان با گسترش حمل نقل ریلی تصادفات جاده ای را کاهش داد.

از دیگر مزایای دیگر حمل و نقل ریلی ، حمل و نقل درب به درب می باشد . بدین صورت که در بیشتر شهر های دنیا ایستگاه های راه اهن جهت دسترسی مناسب با حمل و نقل عمومی ، در مرکز شهر ها قرار گرفته اند . این ویژگی باعث می شود تا خطوط راه آهن در قسمت هایی از نزدیکی ساختمان های مسکونی عبور کنند که می تواند مشکلاتی را برای این ساختمان ها ایجاد کند. ایجاد این مشکلات خلاف اصول توسعه پایدار بوده و باعث کاهش ارزش زمین در این مناطق شده و از طرف دیگر باعث می شود تا به مرور ساکنین این ساختمان ها از محل نقل مکان کرده و به مناطق دور تر بروند که این خود مشکلات اجتماعی عدیده را سبب می شود.

 

بازدید: ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *